Spacerem po Powiecie Wrocławskim

Informacje


Gmina Mietków znajduje się w południowo-zachodniej części Powiatu Wrocławskiego. Geograficznie leży na obszarze Niziny Śląskiej i Przedgórza Sudeckiego w dolinie Strzegomki i Bystrzycy. Powierzchnia gminy wynosi 82 km², mieszka w niej ok. 3800 osób.

Gmina ma charakter wiejski - 70% powierzchni zajmują użytki rolne. Ze względu na liczne atrakcje (przede wszystkim przyrodnicze) przyciąga również turystów. Dodatkowym atutem z tego punktu widzenia jest położenie w pobliżu szlaków komunikacyjnych: autostrady A4, dróg krajowych nr 5 i 35, linii kolejowej nr 274 Wrocław - Zgorzelec.

Na rzece Bystrzycy powstał największy na Dolnym Śląsku sztuczny zbiornik retencyjny - Zalew Mietkowski. Pełni on dodatkowo funkcje rekreacyjną oraz gospodarczą (eksploatacja kruszyw).  Nad Zalewem funkcjonuje Ośrodek Sportów Wodnych i rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie. z wypożyczalnią sprzętu wodnego i szkołą windsurfingu, oferujący miejsca noclegowe. Nie można też zapomnieć o pozostałych zbiornikach zlokalizowanych na terenie gminy - Proszkowickim i Chwałów.

Wzdłuż rzeki Bystrzycy ciągnie się Park Krajobrazowy "Dolina Bystrzycy". W kilku miejscowościach gminy znajdują się pomniki przyrody. Miłośnicy lokalnej historii znajdą w nich z kolei liczne ruiny pałaców i dworów, zabytkowe kościoły czy pomniki.

Przez gminę Mietków biegnie Szlak św. Jakuba, którego bardzo ważnym elementem jest kościół w Ujowie. Można ją zwiedzić również na rowerach, ponieważ znajdują się tu 3 szlaki rowerowe: EuroVelo 9, Pętla Bystrzycka 2 (z Kątów Wrocławskich do Mietkowa) oraz Wielka Pętla Bystrzycka dookoła Zalewu Mietkowskiego.

Strona powstała w ramach projektu "Spacerem po Powiecie Wrocławskim", współfinansowanego ze środków Powiatu Wrocławskiego.