Informacje
Wstęp
Gmina Długołęka to gmina wiejska leżąca na wschód od Wrocławia. Sąsiaduje z należącą do powiatu wrocławskiego gminą Czernica, a także z gminami powiatu oleśnickiego - Oleśnica i Dobroszyce - oraz gminami powiatu trzebnickiego - Zawonia, Trzebnica i Wisznia Mała. Siedziba gminy to Długołęka.
Gmina ta jest największą gminą powiatu wrocławskiego – ma 212,41 km², co stanowi 19% powierzchni powiatu. Obejmuje tereny w większości równinne - południowa część gminy Długołęka to tereny zaliczane do Pradoliny Wrocławskiej, natomiast część środkowa - do Równiny Oleśnickiej. Jedynie północna część gminy obejmująca południowe zbocza Wzgórz Trzebnickich odznacza się bardziej zróżnicowaną rzeźbą terenu.
Na obszarze gminy przeważają użytki rolne, które zajmują ponad 70% jej powierzchni. Gmina Długołęka odznacza się sporym wskaźnikiem lesistości, wynoszącym 17% (dla całego powiatu wrocławskiego wynosi on 10,8%). Spore obszary gminy zajmują wody stojące, głównie stawy hodowlane (w Bielawie, Borowej, Rakowie, Szczodrem, Domaszczynie, Pruszowicach). Na terenie gminy – poza ważniejszymi rzekami jak Widawa, Oleśnica czy Dobra - występuje duża liczba potoków płynących stale lub okresowo.
Walory przyrodnicze gminy potwierdzają istniejące tutaj prawne formy ochrony przyrody jak pomniki przyrody oraz obszary Natura 2000 - „Stawy w Borowej”, „Lasy Grędzińskie” i „Kumaki Dobrej”. Kolejnym interesującym pod kątem przyrodniczym obiektem jest park krajobrazowy z lasem przy zespole pałacowym w Szczodrem – zarówno sam park, jak i zespół pałacowy są wpisane na listę zabytków. Nie jest to zresztą jedyny zabytkowy park – na terenie gminy jest ich łącznie aż 19 i mieszczą się m.in. w miejscowościach: Borowa, Domaszczyn, Kątna, Pruszowice, Siedlec, Węgrów czy Zaprężyn. Nie tylko walory przyrodnicze, ale również walory antropogeniczne decydują o atrakcyjności tego obszaru – przykładem są pałac w Borowej, Domek Myśliwski w Domaszczynie z 2. poł. XIX w. , pozostałości pałacuSybilliw Szczodrem,zabytkowe młyny wodne w Brzeziej Łące i w Wilczycach, a także kościoły oraz krzyże pokutne.
Obszary te ze względu na swe walory oraz niewielką odległość od Wrocławia już od dawna cieszyły się zainteresowaniem turystów. Również dzisiaj dla wielbicieli turystyki pieszej, rowerowej, jeździectwa czy wędkarstwa gmina Długołęka jest ciekawym miejscem docelowym weekendowych wycieczek.
Szlaki turystyczne
Na obszarze gminy wytyczonych zostało kilka tras rowerowych, zróżnicowanych pod względem długości. Najkrótszą trasą jest trasa pomarańczowa – liczy 6 km długości, rozpoczyna się i kończy w Długołęce, przebiegając po drodze przez park w Szczodrem i okolice Domaszczyna. Kolejna pod względem długości jest trasa czarna mająca 11 km, która rozpoczyna się w Długołęce, a następnie biegnie przez Raków i Borową do Kamienia. Dłuższą trasą jest trasa niebieska (21 km długości), która również zaczyna się i kończy w Długołęce, po drodze jednak biegnie przez Stary Mirków, Kiełczów, Borową, Dobroszów, Łosice i dalej do Szczodrego i Domaszczyna. Pozostałe dwie trasy liczą po 22 km długości i łączą tereny gminy z wrocławskimi osiedlami – trasa zielona z osiedlem Zakrzów i trasa czerwona z osiedlem Zgorzelisko (Psie Pole).
Sport i kultura
Na terenie gminy funkcjonuje 7 placówek kultury - Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce i podległych mu 6 świetlic. Działa tu również 10 filii biblioteki publicznej. Natomiast na bazę sportową składają się stadion, boiska do gier wielkich (21), boiska wielozadaniowe (4) oraz kort tenisowy.
Warto wspomnieć o tym, że Długołęka uznawana jest za swoistą „jeździecką stolicę” powiatu wrocławskiego – na terenie gminy działa 9 ośrodków jeździeckich, z czego 5 to kluby sportowe. Są zlokalizowane m.in. w Wilczycach, Pruszowicach, Borowej, Ramiszowie. Tereny gminy są miejscem organizacji takich imprez, jak Wystawa Hodowlana Koni – „Święto Konia” i Ogólnopolskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Paro- i Jednokonnymi w Siedlcu, Zawody w Skokach przez Przeszkody w Siedlcu i w Borowej czy Strefowe Zawody Jeździeckie w Ujeżdżeniu w Borowej i Wilczycach.